Vlažní kresťania...

Autor: Ľuboš Kollár | 18.12.2011 o 16:50 | Karma článku: 7,79 | Prečítané:  1238x

Takto, že si vlažný, ani horúci ani studený už-už ťa vypľúvam z úst. /Zjv 3, 16/ Všetci vieme o tom, že nás Boh miluje svojou márnotratnou láskou, ktorá je vo svojej podstate bláznovstvom. My, kresťania, hoci vieme o Božej láske a tobôž pri pomyslení na to, že v ktoromkoľvek momente môžeme zomrieť si myslíme, že náš bezvýznamný život je celkom príjemný aj bez Neho.

V podobenstve o rozsievačovi /Lk 8, 4-15/, kde Ježiš vysvetľuje učeníkom význam podobenstva hovorí o tom, že zrno je Božie slovo. Ak  zrno padne na cestu - bude uchmatnuté, ak padne na skalu - zapustí korene, ktoré sú nestále, ak padne do tŕnia - udusia ho starosti života, bohatstvo a rozkoše života, ale ak padne do úrodnej pôdy -prinesie úrodu.

Varovanie pre všetkých kresťanov – nepredpokladajme, že sme dobrou pôdou, pretože väčšina kresťanov, ktorí chodia do kostola sú pôdou, v ktorej je zrno pre tŕnie udusené. Kruté, však? A my sme si mysleli, akí sme dobrí... Ak chcem budovať vzťah s Bohom, ten nemôže prospievať, keď ho dusia peniaze /stačí aj túžba po bohatstve/, hriech /pýcha, lakomstvo, smilstvo, hnev a mnoho ďalších.../, rozličné aktivity, závislosti /drogy, sex, alkohol, PC, TV/. A preto nepredpokladajme, že sme dobrou pôdou! Mementom pre nás všetkých je to, že sa príliš zamestnávame vecami tohto sveta s neuvedomením si toho, že sme len cudzincami pre túto zem. Dnešní kresťania si v mnohých prípadoch kladú za cieľ svojho života to, aby mali pekné manželstvo, deti, ktoré nebudú nadávať a pravidelne budú navštevovať sv. omše. Len zriedka sa usilujú brať Kristove slová doslova a vážne. Úprimne sa pozrime do svojho srdca a odpovedzme si, či som zaľúbený do Ježiša Krista alebo ma charakterizujú slová: vlažný, ľahostajný, sčasti oddaný...

Vlažný kresťan navštevuje kostol viac-menej pravidelne, pretože sa to od neho očakáva. Dáva peniaze chudobným, ale dáva ich iba zo svojho prebytku, väčšinou sa prikloní k názoru, ktorý je populárny, ale nie je správny. Vlažný kresťan nechce byť oslobodený od svojich hriechov, ale od trestov za svoje hriechy. Dojímajú ho príbehy o ľuďoch, ktorí robia radikálne veci pre Krista, ale on sám ich nekoná. Vlažný kresťan len zriedka rozpráva o svojej viere so susedmi, priateľmi, resp. kolegami v práci. Vlažný kresťan tvrdí, že miluje Ježiša Krista a on je časťou jeho života, ale naozaj iba časťou. Venuje mu časť svojich peňazí, časť svojho času, časť svojich myšlienok, ale nedovolí mu, aby sa stal súčasťou jeho života. Vlažný kresťan miluje iných ľudí, ale neusiluje sa ich milovať tak veľmi, ako miluje seba, rozmýšľa viac o živote tu na zemi ako o večnosti v nebi. Vlažný kresťan sa často pýta koľko musím dať namiesto toho, aby sa pýtal, koľko môžem dať; cíti sa bezpečný, pretože chodí do kostola, je pokrstený, bol na birmovke a pochádza z kresťanskej rodiny. Vlažný kresťan nežije z viery, lebo sa všetko snaží zabezpečiť svojimi vlastnými silami, neprežíva každý deň to, že je závislý na Bohu, lebo jeho chladnička je plná...

Ostáva nám zopár  dní do vianočných sviatkov. Je to čas, kedy mnohí pristúpime k sviatosti zmierenia. S takto očisteným srdcom máme vytvorený priestor na to, aby sme menili našu vlažnosť na úrodnú pôdu, v ktorej sa narodí Ježiš Kristus.

A preto „seba samých skúmajte, či máte vieru, sami sa skúmajte.“  /2 Kor 13,5/

Všetky riadky, ktoré som napísal sú inšpirované knihou Bláznivá láska od Francisa Chana, ktorú aktuálne čítam po druhýkrát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?